„Narodził sie nam Zbawiciel”  – kolędowanie z zespołem Totus Musicus

Już wybrzmiał koncert „Narodził się nam Zbawiciel”, a jeszcze jego echo cały czas odbija się w naszej głowie. Było pięknie , było nastrojowo, było radośnie. Tegoroczny Koncert Kolęd z zespołem dawnym odbył się 21 grudnia 2019r. w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Ta międzynarodowa impreza organizowana jest przez MDK od sześciu lat w ramach  Świdnickiej Kolędy. Gospodarzem  koncertu był jak zawsze Zespół Muzyki Dawnej „Totus Musicus”  z MDK w Świdnicy  prowadzony przez p. Agnieszkę Banach. Zespół w składzie: Ewa Fitrzyk (flet sopranowy i altowy), Maja Urbaniak (flet sopranowy i altowy), Karolina Koch (flet altowy i tenorowy), Emilia Brzezicka(harfa) wystąpił nie tylko samodzielnie, ale również wspólnie z innymi grupami z pracowni muzycznej dz. II  – duetem gitarowym: Antonina Teuerle – Aleksandra Kośkiewicz, zespołami „Timki” i „Wirusy”  oraz zaproszonymi gośćmi. W tym roku razem z zespołem Totus Musicus kolędowały w Świdnicy zespoły z Dobroszyc, Świeradowa-Zdroju i Jeleniej Góry. Wyjątkowo zabrakło Zespołu muzyki dawnej „Asinus musicus” z Základní Umělecká Śkola w Trutnovie pod kierunkiem p.Martina Lički, który w tym roku miał zaprezentować się wokalnie a cappella. Jednak z powodu choroby dużej części zespołu nie mogliśmy usłyszeć ich pięknego śpiewu. Zespół Muzyki Dawnej „Carmen Alacre” ze Szkoły Podstawowej w Dobroszycach prowadzony przez p.Małgorzatę Szymańską , grając na fletach podłużnych  wprowadził świąteczny nastrój nie tylko tradycyjnymi kolędami polskimi, ale również angielską „The First Noel”. Zespół muzyki dawnej z MDK w Jeleniej Górze prowadzony przez p. Sylwię Raban  zagrał  na fletach prostych dawne pieśni bożonarodzeniowe, jedna z nich Riu riu chiu – to tradycyjna hiszpańska kolęda na cześć Najświętszej Maryi Panny. Gościliśmy też nowy zespół dawny „Domenique’s Consort” ze Świeradowa-Zdroju, który prowadzi p. Ryszard Dominik Dembiński. Słuchając w ich wykonaniu dawnych staropolskich pastorałek mogliśmy również podziwiać piękne instrumenty – kopie średniowiecznych cymbałów, fideli czy gitterny. Twórcą tych wszystkich instrumentów jest Pan Dominik  – opiekun zespołu.

Różnorodność i bogactwo brzmieniowe prezentowanych utworów zachwyciła publiczność, która żywo reagowała na kolejne prezentacje. Kantyczki i dawne pieśni o narodzeniu Pańskim śpiewane po polsku, hiszpańsku, angielsku czy łacinie, pokazały jak tajemnica Bożego Narodzenia jest wspólna dla wszystkich kultur i narodów niezależnie od czasów czy miejsca. I jak co roku  to nie był zwykły koncert kolęd. Piękna scenografia z Aniołami grającymi na średniowiecznych harfach i młodzi aktorzy z Grupy teatralnej „Cedeen”: Adriana Lasończyk, Dagmara Brendowska, Angelika Czerkawska, Martyna Trelewska, Anastazja Kaźmierczak, Kacper Sowa. Franciszek Tabor, Władysław Maister, Zofia Witoń, Natalia Niemiec, Milena Głąbik –  pod kierunkiem p. Joanny Chojnowskiej, którzy pięknymi wierszami wprowadzali słuchaczy w kolejne muzyczne odsłony koncertu, skłaniały do wzruszeń i podziwu. Nie zabrakło też akcentu humorystycznego – najmłodsi wykonawcy czyli zespół „Timki” nie tylko wzruszył, ale i rozbawił publiczność swoja naturalnością i wdziękiem. Dzięki dziewczętom z zespołu „Wirusy”: Marcie Lurce, Nadii Pieczonce , Klaudii Chudy, Zosi Gołowkin, Łucji Bojnowskiej, Zuzannie Synowskiej, Adzie Pieczonce, Lenie Martowłos, Martynie Kawie i Lenie Gączkowskiej wszystkie kolędy grane przez zespół „Totus Musicus”, na czele z tytułową „Narodził się nam Zbawiciel”,  były wzbogacone pięknym  śpiewem. Tradycyjnie już koncert zakończyło wspólne,  wokalno-instrumentalne wykonanie pieśni bożonarodzeniowej z XV/XVI w. – słynnego „Gaudete, Christus es natus”. Było to możliwe dzięki porannym warsztatom pt. „Piękno języka polskiego w dawnych kolędach i pastorałkach”, podczas których wszystkie zespoły wspólnie pracowały, wymieniając doświadczenia i ucząc się od siebie nawzajem. Był to też dobry czas na lepsze poznanie się i nawiązanie nowych znajomości, zarówno podczas zajęć warsztatowych, jak i wspólnych posiłków.

Już  historią stał się szósty koncert kolęd z zespołem dawnym: „Totus Musicus i jego goście”, ale w pamięci słuchaczy i wykonawców pozostało radosne, dobre wspomnienie. Wspomnienie, które już zachęca nas do kolejnego takiego spotkania za rok, a teraz niech będzie początkiem wszystkiego dobrego w Nowym 2020 Roku!

oprac. Agnieszka Banach

Lista wykonawców